top of page

Na poczÄ…tek kilka rzeczy, które powinieneÅ› wiedzieć o zÅ‚ocie jako teksturze. ZÅ‚oto ma bardzo ciepÅ‚y odcieÅ„, wiÄ™c nawet, jeÅ›li znajdzie siÄ™ w dość chÅ‚odnym otoczeniu — i tak bÄ™dzie „promieniować” sporÄ… iloÅ›ciÄ… ciepÅ‚ych refleksów. Jego odbicia, podobnie jak padajÄ…ce cienie również bÄ™dÄ… utrzymane w ciepÅ‚ych barwach. SiÅ‚a odbić bÄ™dzie zależna od tego, czy zÅ‚oto, które malujemy jest polerowane czy nie.  W tym przykÅ‚adzie, Å›wietlistość naszego zÅ‚ota bÄ™dzie umiarkowana.

​

1. Przechodzimy na warstwÄ™ normal layer (warstwa nr 4). Kolorem bazowym bÄ™dzie brÄ…z. Możesz pobrać go pipetkÄ… z gotowego rysunku umieszczonego obok, aby nie tracić czasu na szukanie odpowiedniego odcienia. Zaczynamy malować jaÅ›niejszy cieÅ„. Wybierz pÄ™dzel typu "Round brush". Tutaj cieÅ„ rzuca nos, oczodóÅ‚, brwi. Źrenice także powinny być mocniej zaznaczone.
 

1.jpg

2. Możesz wybrać warstwÄ™ pod spodem, aby upewnić siÄ™, że nie wyjeżdżasz poza gÅ‚ówne linie. To trochÄ™ przyspiesza proces wypeÅ‚niania kolorem. Jednak zawsze możesz użyć po prostu gumki i wymazać zbÄ™dne linie. Wykonaj cienie na „kolcach” oraz w spodniej części wypukÅ‚ych ornamentów. Najważniejsze jest myÅ›lenie o Å›wietle — skÄ…d pada, czy jest intensywne. Aby rozmazać, a tym samym wygÅ‚adzić nieco cienie, możesz użyć pÄ™dzla mieszajÄ…cego. 

2 (2).jpg

3. DolnÄ… część cieniujemy podobnie, jak cieniowalibyÅ›my kulÄ™ ze wzglÄ™du na zaokrÄ…glony ksztaÅ‚t. ZÄ™by pocieniuj podobnie jak kolce, czyli tak, aby jedna strona byÅ‚a ciemniejsza.  Najciemniejszym odcieniem przejedź delikatnie w miejscach, w których czujesz, że powinny siÄ™ wyróżnić, np. ze wzglÄ™du na uzyskanie efektu gÅ‚Ä™bi. 

2a.jpg

4. Ze wzglÄ™du na to, że malujemy dość bÅ‚yszczÄ…cy rodzaj zÅ‚ota, chcemy nieco zniwelować odbite Å›wiatÅ‚o na pÅ‚aszczyznach, które sÄ… skierowane w dóÅ‚. Dlatego wokóÅ‚ tych miejsc, przejedź nieregularnie jaÅ›niejszym refleksem: pod brwiami, przy nosie, na „szczÄ™ce”, kolcach... czyli wszÄ™dzie tam, gdzie dana część jest u doÅ‚u i stamtÄ…d odbija Å›wiatÅ‚o. 

3.jpg

5. Teraz zajmiemy siÄ™ najjaÅ›niejszymi odbiciami, które z kolei znajdÄ… siÄ™ w miejscach najbardziej wypukÅ‚ych, czyli np. na Å›rodku nosa, Å›rodkowej części kolców, brwiach,  na samej górze gÅ‚owy, policzkach czy wszelkich ozdobach. Te odbicia bÄ™dÄ… bardzo nasycone, ciepÅ‚e. Odbicia bÄ™dÄ… siÄ™ odbijać od kÄ…ta, z którego pada Å›wiatÅ‚o do miejsca, w którym znajduje siÄ™ odbiorca. Musisz zwracać na to uwagÄ™ podczas malowania, a nie tylko zgadywać na Å›lepo. Miejsca naprawdÄ™ widoczne należy malować nieco mocniej i nieco jaÅ›niej.

4.jpg

6. Przejdź na warstwÄ™ nr 5. Tutaj wykonamy jeszcze jaÅ›niejsze podkreÅ›lenie, wprowadzajÄ…c bardziej żóÅ‚te niż pomaraÅ„czowe tony. Nie bÄ™dziemy już „uderzać” wiÄ™kszych powierzchni, jedynie podkreÅ›lać szczegóÅ‚y. Te same miejsca, które przed chwilÄ… wypeÅ‚niaÅ‚eÅ› pomaraÅ„czowym blaskiem, przejedź w najważniejszych punktach tym najjaÅ›niejszym kolorem. BÄ™dzie to okoÅ‚o 10%-  30% powierzchni wczeÅ›niejszych refleksów.  JeÅ›li masz problem z okreÅ›leniem tych miejsc, dobrze jest przeglÄ…dać jak najwiÄ™cej różnych referencji. Wówczas nasz mózg tworzy swego rodzaju bibliotekÄ™, przez co rÄ™ka sama zaczyna nas prowadzić. Nawet jeÅ›li nie masz do tego pamiÄ™ci — w każdej chwili możesz wÅ‚Ä…czyć potrzebne referencje, przyjrzeć siÄ™ im z bliska i przenieść dobre praktyki na swój projekt. Digital painting to w dużej mierze sztuka obserwacji. 

5.jpg


7. Przechodzimy do kolejnej warstwy, która bÄ™dzie warstwÄ… Å›wiatÅ‚a odbitego (warstwa numer 6). Ten krok jest skierowany dla tych, którzy naprawdÄ™ chcÄ… bardzo szczegóÅ‚owo dopracować swój rysunek. Odbite Å›wiatÅ‚o to pojedyncze pociÄ…gniÄ™cia pÄ™dzlem w miejscach zaÅ‚amania Å›wiatÅ‚a (najczęściej przy krawÄ™dziach, pomaraÅ„czowe tony). Choć tak naprawdÄ™ z perspektywy caÅ‚oÅ›ci sÄ… one niemal niewidoczne. To Å›wiatÅ‚o nie jest tak jasne jak inne źródÅ‚a, ponieważ ma tendencjÄ™ to tracenia sporej części swojej mocy.

6.jpg

8. Warstwa numer 7 stanowi swego rodzaju kropkÄ™ nad i jeÅ›li chodzi o stopniowanie odbicia Å›wiatÅ‚a. Tym razem używamy już wyÅ‚Ä…cznie biaÅ‚ego koloru. Jest go niewiele. GÅ‚ównie na czubku nosa i gÅ‚owy, policzkach oraz bardzo delikatnie na kÅ‚ach. Chodzi przede wszystkim o uzyskanie bÅ‚ysku, na którym od poczÄ…tku nam zależaÅ‚o. JeÅ›li zÅ‚oto miaÅ‚oby być przygaszone — nie odbijaÅ‚oby tak silnych refleksów. 

7.jpg

9. Na warstwie numer 8 zrobimy zadrapania. Wielkość pÄ™dzla powinna być bardzo maÅ‚a. Wykonaj po prostu pojedyncze kreski lub kropki za pomocÄ… najciemniejszego koloru, w dowolnych miejscach. NastÄ™pnie ich spód podkreÅ›l jaÅ›niejszym kolorem, aby nadać im gÅ‚Ä™bi. 

8.jpg

Poprzedni tutorial "rdza"

Następny tutorial "szkło"

bottom of page