top of page

Technika biaÅ‚ego pÅ‚ótna

Metoda polega na uwolnieniu swoich pokÅ‚adów kreatywnoÅ›ci, rozpoczynajÄ…c projekt od biaÅ‚ej kartki. Technika ta polega na caÅ‚kowitej swobodzie tworzenia i daje w zasadzie nieograniczone możliwoÅ›ci. CzÄ™sto jest kwintesencjÄ… jakiejÅ› konkretnej wizji artysty, jednak sama w sobie metoda jest najcięższa do realizacji, ponieważ wymaga znajomoÅ›ci podstawowych zasad malarstwa cyfrowego i jego skÅ‚adowych (np. znajomoÅ›ci pojÄ™cia kompozycji czy perspektywy). 

1. Zaczynamy od namalowania pierwszych mniej lub bardziej Å›wiadomych kresek, które w efekcie stanowiÄ… pierwszy szkic. Przy tej technice warto skupić siÄ™ na ogólnej sylwetce postaci. OkreÅ›lamy wzrost, budowÄ™ ciaÅ‚a, przykÅ‚adowy dobór ubioru, broni i typ fryzury. Postura, jakÄ… przyjmuje również sugeruje charakter postaci. Tworzymy jego historiÄ™, a nastÄ™pnie staramy siÄ™ przenieść te wartoÅ›ci na rysunek. 

 

Przykładowo:

Nasz bohater jest wesoÅ‚y i pozytywnie nastawiony do życia. Nie waha siÄ™ jednak stawać do walki w obronie wyznawanych wartoÅ›ci.  To postać bardzo ruchliwa, o barwnej osobowoÅ›ci, co odzwierciedla również jego wizerunek zewnÄ™trzny. 

​

Wiele o samej postaci mówi wyraz twarzy, jednak poczÄ…tkowo najistotniejsze w pracy jest zachowanie odpowiedniej perspektywy. Na osobnej warstwie warto okreÅ›lić gÅ‚ówne linie pomocnicze, stanowiÄ…ce punkt odniesienia w kontekÅ›cie uÅ‚ożenia sylwetki.

1a.JPG

2. Kolejnym krokiem pracy koncepcyjnej jest dodanie do rysynku elementów stroju i innych dodatków. Ogólna sylwetka, atrybuty, ekwipunek, cechy i osobowość okreÅ›lone we wczeÅ›niejszej fazie planowania postaci w tym etapie sÄ… brane pod uwagÄ™. Wszystkie elementy postaci powinny być bowiem spójne i dopasowane do historii i pochodzenia gÅ‚ównego bohatera.

2.JPG

3. Kiedy powstaÅ‚y koncept jest dla nas zadowalajÄ…cy - przystÄ™pujemy  do naÅ‚ożenia odcieni szaroÅ›ci. PoczÄ…tkowo kolor nakÅ‚adany jest jednolicie na nowej warstwie pod konturem, czyli w odpowiednich miejscach zostaje nadany jeden odcieÅ„, bez tworzenia cieni oraz Å›wiatÅ‚a

Obszary, które planowo bÄ™dÄ… mieć najmocniejszy kolor - warto bardziej odznaczyć. 

3.JPG

4. Kolejno dodajemy cienie i przywiÄ…zujemy wiÄ™cej wagi do detali. Wydobywamy z rysunku esencjÄ™ naszego pomysÅ‚u. CzÄ™sto projekty koncepcyjne koÅ„czÄ… siÄ™ na biaÅ‚o - czarnej wersji, która daje twórcom (np. gier) wiÄ™kszÄ… swobodÄ™ dziaÅ‚ania, jednak niekiedy grafik poproszony zostaje również o dopasowanie odpowiedniej palety kolorystycznej. Wszystko zależy od rodzaju projektu, jego wielkoÅ›ci i przeznaczenia. 

4.JPG

5. W takim przypadku, poprzez naÅ‚ożenie przykÅ‚adowych kolorów, możemy zobaczyć jak caÅ‚a kompozycja wyglÄ…da wspólnie, oraz ewentualnie skorygować kolory, aby rzeczywiÅ›cie do siebie pasowaÅ‚y.

5.JPG

Poprzednia technika

Następna technika

bottom of page