top of page

Technika "zrobiony na szaro"

Metoda polega na tworzeniu projektu na zasadzie etapowego nanoszenia na obraz odcieni szarości.

1. Na sam początek warto przygotować sobie podstawą paletę barw, w pięciostopniowej skali szarości. Oczywiście docelowo możemy użyć więcej kolorów, jednak taka bazowa paleta w zupełności wystarczy.

0.png

2. Decydujemy o głównych cechach postaci. Na potrzeby niniejszego tutorialu przyjęto, że postać ma sprawiać wrażenie władczej, dominującej. Będzie przypominać robota żyjącego w świecie nowoczesnych technologii. Postura ciała ma być zdecydowana, nogi szeroko rozstawione. Po określeniu głównej koncepcji - można zacząć przenosić wizję na rysunek, wykonując podstawowy, uproszczony  szary szkielet bez przywiązywania większej wagi do proporcji czy szczegółów. Można to zrobić pędzlem lub pokusić się o skorzystanie z dostępnych w programie kształtów.  Całość wypełniamy kolorem przy użyciu funkcji "Wiadro z farbą" w bocznym panelu Photoshopa *skrót klawiszowy "G"). 

1b.png

3. Drugi etap wiąże się z dodaniem delikatnych szczegółów i nadaniu częściom ciała stosownych, mniej kanciastych kształtów. Najważniejsze z elementów to szerokie bary oraz przeguby. Innymi słowy - uzupełniamy kształt o kontury oraz zarys budowy sylwetki i jej elementów. 

3a.png

4. Korzystając z linii bazowych - uwidocznij i urealnij szczegóły takie jak: przeguby, światła, przyciski i rury. To uczyni robota bardziej przekonującym. W rysunku cały czas posługuj się prostymi liniami i obiektami. 

4.png

5. Kiedy Twoja postać nabierze docelowego kształtu - możesz przystąpić do cieniowania. W tym celu najważniejszym krokiem jest zdecydowanie, z której strony pada światło. Pomoże Ci to ustalić, które powierzchnie należy zaciemnić, a które rozjaśnić. W poniższym przykładzie światło pada od prawego, górnego rogu. Następnie możesz przystąpić do nałożenia dwóch ciemniejszych szarości. Kolor najciemniejszy połóż na częściach leżących najdalej źródła światła. Wzdłuż powierzchni już zamalowanej - połóż jaśniejsze, drugie pasmo.

5.jpg

6. Po odcieniu drugim - nałóż pasmo trzeciego odcienia. Powinno ono być cienkie. Łączenie różnych odcieni w jednym rysunku pozwala wyokrąglić kształt sylwetki, nadaje jej gładkość i więcej realizmu. łącząc odcienie trzeba wpierw na obrzeżach pierwszego położyć małymi punktami odcień drugi. Na końcu można użyć pędzla mieszającego do uzyskania jeszcze większego efektu gładkości.

6.png
7a.png

7. Na środku jaśniejszych powierzchni - dodaj niewielkie białe pasy. Nie przesadzaj jednak z nimi, ponieważ utracisz wówczas efekt blasku.

8.png

Powrót do modułu "Wstęp"

Następna technika

bottom of page