top of page

Wszystko, co warto wiedzieć, zanim zaczniesz...

Potrzebne narzędzia:

Lista narzędzi, których potrzebujesz, aby rozpocząć kurs nie jest długa. Są to jednak elementy, które znacznie ułatwią Ci pracę, a zabawa z digital artem stanie się po prostu przyjemniejsza.

1. Sprzęt
Laptop, komputer stacjonarny... Cokolwiek, do czego będziesz w stanie podpiąć tablet graficzny. Rysowanie samym touchpadem/myszką jest możliwe... Bardziej możliwe jest jednak to, że bez tabletu szybko się zniechęcisz.
 

2. Rysik
Rysik gwarantuje szersze możliwości projektowe, ponieważ dzięki niemu możemy kontrolować np. siłę nacisku. Jeśli chodzi o pędzle - zawsze możesz pobrać odpowiednie oraz dopasowane do Twoich potrzeb z darmowych źródeł, np. https://www.brusheezy.com/
 

3. Program graficzny
Wszystkie ilustracje dostępne w kursie zostały stworzone przy użyciu programu ProCreate / Adobe Photoshop. Jednak nie jest to wymóg. Możesz pracować na dowolnym oprogramowaniu, w którym jest dostępna paleta kolorów, “płótno”, pędzle oraz możliwość zmiany ich przezroczystości. Przykładami takich apliakcji są: Affinity Designer, Krita, Photopea czy Clip Studio Paint. Najważniejsza jest Twoja wygoda.

Od czego zacząć?

Kolejność przechodzenia przez poszczególne moduły/pojedyncze tutoriale jest dowolna. Możesz po prostu zacząć malować to, na co masz w danej chwili ochotę. Wskazane jest jedynie rozpoczęcie swojej malarskiej przygody od modułów szkoleniowych zawartych w sekcji digital painting, a następnie przejście do sekcji poświęconej sztuce concept art. Niezwykle istotne jest jednak zrozumienie podstaw projektów dwuwymiarowych.  Należą do nich:

FORMA

A konkretnie - jej iluzja. Nawet jeśli pracujemy w przestrzeni 2D, musimy przedstawiać ją tak, jakby była trójwymiarowa. Możemy to uzyskać, tworząc efekt głębi, dodając do rysunku odpowiednie cienie i poświaty. Innymi słowy — jest to manipulacja światłem i kolorami. Aby móc malować i rysować, musisz być w stanie wyobrazić sobie obiekty w trzech wymiarach. Najprostszym sposobem jest sprowadzenie głównego zamysłu projektu do podstawowych kształtów, jakimi są: cylinder, stożek, sześcian oraz kula lub dowolna ich kombinacja. 

figury.png

Przykład:
Rogi w najprostszym ujęciu składają się z cylindra i stożka. Szyja to również forma dużego cylindra, tułów — to połowa kuli, łeb — stożek z sześcianem itd. To nie muszą być dokładnie te 4 kształty. Chodzi o sprowadzenie referencji do najprostszej postaci za pomocą linii przewodnich i kształtów geometrycznych. 

 

forma.jpg

ŚWIATŁO

Światło jest podstawą do namalowania realistycznego obiektu. Zazwyczaj pracę z oświetleniem zaczyna się od namalowania najciemniejszej warstwy. Aby zrozumieć, które miejsca na rysunku będą jaśniejsze, a które całkiem ciemne — należy wyobrazić sobie, skąd pada światło, jaki jest jego kierunek. Miejsca najbliżej źródła światła — będą najjaśniejsze. I odwrotnie. Zazwyczaj wykonuje się 3 stopnie oświetlenia. Jest to optymalne rozwiązanie, aby projekt nabrał głębi i zyskał na realności. Jeśli chodzi o oświetlenie tylko danego obiektu, to pierwszą warstwą jest centrum światła przechodzące w półtony. Drugą — cień główny. Trzecia to refleksy, czyli najjaśniejsze punkty. W malarstwie cyfrowym istnieje również pojęcie światła odbitego, które również w uproszczeniu można sprowadzić do trzech warstw: cienia „normalnego”, czyli tego, rzuconego przez dany przedmiot; szczelinowego, które jest najbliższym punktem styku pomiędzy przedmiotem a podłożem oraz rozproszonego. Całość działa na zasadzie gradientu, czyli płynnego przejścia między sobą tonów.

Przykład:
 

światło.jpg.png

KOLOR

Kolor jest jak światło. To obszerny temat, jednak zawsze warto mieć na uwadze, że światło i kolor są ze sobą bardzo powiązane. Bardzo rzadko zdarza się,że światło jest w 100% białe, a jego barwa będzie miała wpływ na rozjaśnienie rzeczy i obiektów, które malujesz. Podobnie jest z cieniami. Cienie zazwyczaj będą miały kolor światła pochodzącego z otoczenia. Doskonale oddaje to poniższy przykład, gdzie w zależności od wybranej palety kolorów — zmienia się również sam obraz — wykorzystana kolorystyka, otoczenie. 

Przykład:

 

kolor.jpg

Ważne!

Nie ma jednego, właściwego sposobu malowania. Dlatego nie musisz robić dokładnie tego, co ja — nie musisz używać tych samych narzędzi, pędzli a tym bardziej takich samych kolorów. Możesz do woli bawić się materiałami, oświetleniem, paletą barw… Zaprezentuję Ci proces tworzenia, a także różne techniki, ale ostateczny rezultat każdego z tutoriali zależy tylko od Ciebie. Traktuj to jak formę zabawy, a nie sztywne trzymanie zasad. Najlepsza technika to bowiem taka, która się sprawdza.

bottom of page