top of page

Technika przeksztaÅ‚cania obiektów

Metoda polega na deformacji ksztaÅ‚tów, które stajÄ… siÄ™ wówczas bazÄ… do wykoniania szkiców.
W poniższym przykÅ‚adzie, przeksztaÅ‚ceniu ulegnie sylwetka czÅ‚owieka, z której nastÄ™pnie stworzymy postać koncepcyjnÄ…, którÄ… można wykorzystać np. w grze. 

1. Pobieramy z sieci dowolny model postaci, który posÅ‚uży nam jako referencja bazowa. Otwieramy obrazek w programie graficznym.

s12.JPG

2. Pamiętaj, że na każdym etapie projektu możesz zmieniać ułożenie, perspektywę itp. danej części ciała. Wystarczy, że zaznaczysz ją lassem i dokonasz dowlonej modyfikacji.

s1.JPG

3. Przechodzimy do etapu przeksztaÅ‚cania. Samych przeksztaÅ‚ceÅ„ możemy dokonywać na różne sposoby:

  •  Z poziomu zakÅ‚adki Edycja -> Przekształć -> Zniekształć

  • Za pomocÄ… przeksztaÅ‚cania swobodnego (Ctrl+T). Należy wówczas pamiÄ™tać o przytrzymaniu klawisza shift.

  • Poprzez użycie funkcji wypatrzenia marionetkowego, które również znajduje siÄ™ w zakÅ‚adce "Edycja".

  • Można również używać funkcji "Smużenie" z bocznego panelu, gdyż sam obraz nie musi być finalnie wyraźny. Chodzi jedynie o         gÅ‚ówny ksztaÅ‚t, który ma być naszym punktem wyjÅ›ciowym do tworzenia szkicu.

  • Filtr formowanie (w niektórych wersjach Photoshopa może wystÄ™pować pod nazwÄ… Liqufy).

​

OsobiÅ›cie skorzystaÅ‚am z ostatniej opcji. W ten spsoób możemy do woli "bawić siÄ™" przeksztaÅ‚ceniami. Z lewego panelu bocznego wybieramy sposób modyfikacji, a z prawego - ustawiamy odpowiednie parametry, jak np. wielkość zaznaczenia. Wszelkimi modyfikacjami manipulujemy do woli. Nie musi, a wrÄ™cz nie powinien być to przemyÅ›laÅ›lany zabieg. Postać ma być fikcyjna, nierealistyczna, bajkowa, wrÄ™cz o nienaturalnych proporcjach. Na screenie poniżej znajduje siÄ™ efekt, jaki uzyskaÅ‚am po swoich swobodnych modyfikacjach.

l1.JPG

4. Dodajemy nowÄ… warstwÄ™. Możemy również zmniejszyć krycie warstwy z postaciÄ…, jednak nie jest to konieczne. 

s3.JPG

5. Na warstwie "Szkic" dokonujemy pierwszego, gÅ‚ównego obrysu. Polecam dodatkowo uaktywnić opcjÄ™ odbicia symetrii wzglÄ™dem osi pionowej. Można ja wÅ‚Ä…czyć w zaznaczonym na screenie obszarze (motylek na górnej belce). OczywiÅ›cie szkic prawdopodobnie po jednej stronie bÄ™dzie wykraczać poza linie modelu, ale nie ma w tym nic zÅ‚ego. Nie obawiaj siÄ™, jeÅ›li rÄ™ka poprowadzi CiÄ™ inaczej, a nie dokÅ‚adnie po przebijajÄ…cej warstwie. U mnie ten etap przyczyniÅ‚ siÄ™ do powstania nastÄ™pujÄ…cej wersji szkicu.

s7.JPG

6. Przechodzimy do  szczegóÅ‚ów. OczywiÅ›cie sporo zależy od tego, czy dana postać musi speÅ‚niać okreÅ›lone wymogi (np. być dopasowana do charakteru gry lub innego projektu) czy jest luźnym wyrażeniem idei. Aby dodać szczegóÅ‚y, warto przyjrzeć siÄ™ liniom. Szukać przeważajÄ…cych ksztaÅ‚tów, w modelu. Może któryÅ› bardziej siÄ™ odznacza? JeÅ›li tak - podkreÅ›l to. Zastanów siÄ™, czy Twoja przeksztaÅ‚cona postać jest bardziej obÅ‚a, czy kanciasta? WyglÄ…da na groźnÄ… czy sprawia wrażenie pozytywnej? PomyÅ›l o niej, jak o żywym organizmie. Nadaj jej charakter, a nastÄ™pnie przeÅ‚óż to na jej wyglÄ…d, np. tworzÄ…c elementy stroju lub broni. JeÅ›li nadal brakuje Ci pomysÅ‚u - przejrzyj inne referencje w sieci. Nie kopiuj niczego! Zainspiruj siÄ™ wyglÄ…dem materiaÅ‚ów, teksturami, strojami, atrybutami, mimikÄ…, postawÄ…. Korzystaj z różnych źródeÅ‚, zapoznaj siÄ™ z pracami różnych artystów. PrzyglÄ…daj siÄ™, ale w żadnym wypadku nie próbuj na siÅ‚Ä™. 1:1 odwzorowywać  tego, co przeglÄ…dasz. 

s9.JPG

7. JeÅ›li masz ochotÄ™ - dodaj kolory. To uÅ‚atwia proces tworzenia, gdyż podkreÅ›la najważniejsze elementy. Może siÄ™ okazać, że zastosowanie kolorów naprowadzi CiÄ™ na zupeÅ‚nie innÄ… drogÄ™. 

s8.JPG

8. Nawet, jeÅ›li faktycznie lepiej pracuje Ci siÄ™ na kolorach - warto mieć na uwadze, że projekty realizowane na potrzeby konkretnych firm - nie zawsze obejmujÄ… ten krok. Czasem osoby zaangażowane w projekt wymagajÄ… od grafika koncepcyjnego dostarczenia projektu jedynie w wersji czarno-biaÅ‚ej. Z uwagi na ten fakt, warto od czasu do czasu wÅ‚Ä…czyć podglÄ…d w trybie szroÅ›ci (Obraz -> Tryb -> SzaroÅ›ci). Aby powrócić do poprzedniego widoku, wystarczy cofnąć ten krok (Edycja -> Cofnij lub Ctrl+Z).

szarość.JPG

9. Przyjrzyj siÄ™ swojej ilustracji... Czy czegoÅ› jej brakuje? Ja zdecydowaÅ‚am siÄ™ dorysować masywne buty, co dodaÅ‚o postaci powagi oraz niebieskÄ… rÄ™kawicÄ™. Na tym etapie poprawiÅ‚am również ksztaÅ‚t Å‚ydek. PamiÄ™taj, że jeÅ›li nie jesteÅ› czegoÅ› pewien - zawsze możesz spróbować zrobić to na osobnej warstwie. Wówczas nie bÄ™dzie problemu z przywróceniem wczeÅ›niejszej wersji.  

​

Kiedy mniej wiÄ™cej ustalimy wiÄ™kszość szczegóÅ‚ów w wyglÄ…dzie postaci - przechodzimy do ostatniego etapu, czyli zaznaczenia cieni. Nie musisz skupiać siÄ™ na najmniejszych detalach - skup siÄ™ jedynie na najważniejszych obszarach. Ja dodaÅ‚am je gÅ‚ównie na twarzy, rÄ™kach i nogach. PodkreÅ›liÅ‚am również niektóre elementy stroju. Bardzo pomocnym narzÄ™dziem jest tzw. PÄ™dzel mieszajÄ…cy. Znajduje siÄ™ w rozwijanym menu po klikniÄ™ciu w normalny pÄ™dzel. Cienie można również dodawać zwykÅ‚ym pÄ™dzlem na zmiejszonym kryciu. JeÅ›li jesteÅ› zadowolony z uzyskanego efektu - usuÅ„ warstwÄ™ z obrazem referenycjnym.

s10.JPG
s11.JPG

Poprzednia technika

bottom of page