top of page

Kilka istotnych rzeczy na poczÄ…tek:
Malowanie szkÅ‚a zależy w dużej mierze od tego, co znajduje siÄ™ w jego otoczeniu. SzkÅ‚o bardzo reaguje na to, co znajduje siÄ™ w jego bliskim Å›rodowisku, jest bardzo „plastyczne”, przez co kolory, które odbija, mogÄ… być bardzo różnorodne. Zwróć uwagÄ™ czy znajduje siÄ™ wewnÄ…trz, czy na zewnÄ…trz, wychwyć dominujÄ…cy w otoczeniu kolor oraz sprawdź wiele innych referencji. Co ważne, czÄ™sto wydaje nam siÄ™ szkÅ‚o ma tylko kilka kolorów, przez co zapominamy o ich wystarczajÄ…cym zróżnicowaniu. Zmiany kolorów sÄ… subtelne, ale jednak najczęściej skÅ‚adajÄ… siÄ™ z caÅ‚ej palety kolorów bardzo sobie bliskich.

​

1. Zaczynamy od warstwy numer 4. Wybierz okrÄ…gÅ‚y pÄ™dzel. Skupmy siÄ™ na miejscach, w których szkÅ‚o zbiera najwiÄ™cej Å›wiatÅ‚a, a nastÄ™pnie zaznaczmy je bÅ‚Ä™kitnym kolorem. BÄ™dÄ… to w gÅ‚ównej mierze krawÄ™dzie, element wypukÅ‚y, czyli góra flakonu oraz jego przednia część. 
 

1.jpg

2. Na kolejnej warstwie wykonamy najjaÅ›niejsze, biaÅ‚e refleksy. Sekret malowania szkÅ‚a polega na stosowanie zasady minimalizmu. Nie można przesadzić z odbiciami, ponieważ wówczas efekt bÄ™dzie bardzo sztuczny... a tego nie chcemy. Po prostu w kilku miejscach namaluj bardzo ostry bÅ‚ysk. ProponujÄ™  nie wiÄ™cej niż 3 takie miejsca, gdyż przy wiÄ™kszej iloÅ›ci bÄ™dzie to zbyt rozpraszajÄ…ce. Góra flakonu oraz przeciwlegÅ‚a część na dole w zupeÅ‚noÅ›ci wystarczy.

2.jpg

3. NastÄ™pna warstwa to miejsca, w których Å›wiatÅ‚o przechodzi przez szkÅ‚o. Jest wówczas znieksztaÅ‚cone i to sprawia, że niektóre obszary wydajÄ… siÄ™ ciemniejsze od innych. Szczególnie przy rogach i krawÄ™dziach.

3.jpg

4. Teraz dodamy do naszego projektu nieco innych kolorów. Chcemy tym zasugerować, że wokóÅ‚ znajdujÄ… siÄ™ inne przedmioty. Ja wybraÅ‚am kolor fioletowy. WypeÅ‚nianie tym kolorem nie musi być szczegóÅ‚owe, ale powinno być pÅ‚ynne. Z palety twórz zestawienia kolorów sobie bliskich, jak np. odcienie bÅ‚Ä™kitu i fioletu. Unikaj wysokich kontrastów. JeÅ›li czujesz, że coÅ› jest nie tak — dodaj jaÅ›niejsze refleksy lub spróbuj bardziej zblendować swoje kolory (np. pÄ™dzlem mieszajÄ…cym). SzkÅ‚o jest na tyle „delikatnym” materiaÅ‚em, że wymaga zachowania równowagi pomiÄ™dzy bÅ‚yskiem a wielobarwnym Å›wiatÅ‚em odbitym. Im wiÄ™cej referencji przejrzysz — tym Å‚atwiej przyjdzie Ci zrozumienie tego zjawiska oraz samo malowanie.

4.jpg
5.jpg

Poprzedni tutorial "złoto"

NastÄ™pny tutorial "skóra"

bottom of page