top of page

1. ​Ustaw wÅ‚aÅ›ciwość warstwy 3 na Normal. Użyj pÄ™dzla typu Round Brush, nastÄ™pnie  zacznij wypeÅ‚niać skaÅ‚Ä™ bardzo jasnym kolorem (od lewej strony),  co w efekcie bÄ™dzie przypominać gradient. NastÄ™pnie przejedź po skale szarym odcieniem. Powróć do ustawienia warstwy na Multiply. 

1a.PNG

2. Warstwa numer 4 to warstwa z cieniami. Ponownie, jak wczeÅ›niej — ustaw jÄ… na Normal, aby pobrać wÅ‚aÅ›ciwy kolor, który jest pierwszym stopniem cienia, wiÄ™c jest stosunkowo jasny. Użyj pÄ™dzla Charcoal Block. Powróć do ustawienia warstwy na Normal. Staraj siÄ™ zrozumieć, gdzie padajÄ… cienie. MyÅ›l o kierunku, z którego pochodzi źródÅ‚o Å›wiatÅ‚a, czyli w tym wypadku — mieÅ›ci siÄ™ ono z tyÅ‚u obiektu i nieco nad nim. Zatem wszystko, co odchodzi od krawÄ™dzi w dóÅ‚ — bÄ™dzie caÅ‚kowicie zacienione. 

2.PNG

3. NastÄ™pnie skupimy siÄ™ na najbardziej zacienionych miejscach, które znajdujÄ… siÄ™ pod spodem wszystkich gzymsów. W ten sposób budujemy odpowiedniÄ… gradacjÄ™ cieni. CieÅ„ niemal w czarnym odcieniu znajduje siÄ™ tuż pod najbardziej wystajÄ…cÄ… częściÄ… skaÅ‚y. JeÅ›li nie widzisz różnicy na pierwszy rzut oka — zawsze możesz zmienić wÅ‚aÅ›ciwość warstwy. Staraj siÄ™ podążać za teksturÄ… warstwy. 

3.PNG

4. Na warstwie numer 5 dodamy oÅ›wietlenie, które znajduje siÄ™ na górnej części skaÅ‚y. Zaczniemy od kremowego koloru. NanieÅ› go na obiekt metodÄ… szczotkowania, czyli wykonuj krótkie, nieregularne pociÄ…gniÄ™cia pÄ™dzlem. Nie koloruj caÅ‚ej góry, tylko skup siÄ™ na kilku obszarach. Wówczas, postÄ™pujÄ…c podobnie z innymi kolorami — uzyskasz efekt chropowatoÅ›ci.  BiaÅ‚ym kolorem w ten sam sposób zaznaczymy zatem kilka jaÅ›niejszych miejsc, które z zaÅ‚ożenia sÄ… najbardziej pÅ‚askie lub najbardziej wysuniÄ™te w stronÄ™ odbicia. ZnajdÄ… siÄ™ przede wszystkim na wystajÄ…cych „rogach". 

4.PNG

5. NastÄ™pnÄ… częściÄ… bÄ™dzie Å›wiatÅ‚o pochodzÄ…ce z otoczenia, czyli w naszym przykÅ‚adzie - z nieba, które pada od góry na przednie krawÄ™dzie skaÅ‚y. 

5.PNG

6. Kolejny rodzaj Å›wiatÅ‚a to Å›wiatÅ‚o odbite. Wyobraź sobie, że na ziemi znajduje siÄ™ trochÄ™ zieleni, trawy i tym podobnych rzeczy. Może pojawić siÄ™ nawet trochÄ™ mchu rosnÄ…cego na skale.  I to wÅ‚aÅ›nie bÄ™dzie odbijać od spodu skaÅ‚y. W ten sposób dodaje siÄ™ trochÄ™ wariacji kolorystycznej. Zazwyczaj w skaÅ‚ach jest caÅ‚kiem sporo różnych kolorów, które sÄ… po prostu zmieszane z wieloma rzeczami, przez co mogÄ… stać siÄ™ nieco przytÅ‚umione, a tym samym trudno je zauważyć na pierwszy rzut oka. Zatem subtelne dodanie wariantów kolorystycznych pomaga nieco „ożywić” skaÅ‚Ä™ i sprawia, że jest ona bardziej organiczna. ChcÄ…c uniknąć wrażenia, że wszystko jest szare — gramy Å›wiatÅ‚em w różnych odcieniach (żóÅ‚ci, niebieskiego, aż po zieleÅ„). Dlatego możesz ciemnozielonym kolorem wykonać „od spodu”  kilka takich refleksów. 

6.PNG

7. Aby dopeÅ‚nić caÅ‚oÅ›ci, brakuje nam jeszcze tylko najjaÅ›niejszego Å›wiatÅ‚a sÅ‚onecznego, które bardzo ociepla caÅ‚oksztaÅ‚t i sprawia wrażenie naturalnoÅ›ci. Miejsca, w których ma siÄ™ pojawić — zobaczysz po ustawieniu wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci warstwy na normal. 

8.PNG
7.PNG

Powrót do "Elementy natury"

Następny tutorial "piaskowiec"

bottom of page