top of page

W tym tutorialu nauczysz siÄ™, jak malować podwodne oÅ›wietlenie. Uprzednio należy uzmysÅ‚owić sobie jednak pewne kwestie, ponieważ kiedy Å›wiatÅ‚o znajduje siÄ™ pod wodÄ… — reaguje inaczej.  Po pierwsze, nie może dotrzeć tak daleko, jakby byÅ‚o na powierzchni. Dlaczego? ZnajdujÄ…c siÄ™ na powierzchni, Å›wiatÅ‚o musi jedynie przedostać siÄ™ przez powietrze, a w powietrzu zwykle nie ma tak dużo osadów jak w wodzie (jest po prostu mniej „gÄ™ste”).  Tym samym czÄ…steczki wody majÄ… tendencjÄ™ do „blokowania” nieco wiÄ™kszej iloÅ›ci Å›wiatÅ‚a niż czÄ…steczki powietrza. Pod wodÄ… nie odbija siÄ™ ono tak mocno. 

​

1. WarstwÄ™ numer 3 ustaw na wÅ‚aÅ›ciwość "Select". NastÄ™pnie przejdź do warstwy numer 4. Przy użyciu podstawowego pÄ™dzla (Round Brush), zaczniemy na niej definiować gÅ‚ówny zarys rysunku. Wybierz ciemny kolor z obiektu referencyjnego po lewej stronie. WypeÅ‚nij nim znacznÄ… część tÅ‚a, a nastÄ™pnie jasnym, Å›wietlistym niebieskim dodaj nierównomierne strugi Å›wiatÅ‚a, przedostajÄ…ce siÄ™ przez powierzchniÄ™ wody.

1.jpg

2. „Przechwyć” także obszary oznaczone ciemnoniebieskim kolorem wzdÅ‚uż oÅ›wietlonego obiektu, a te pomiÄ™dzy — nieco jaÅ›niejszym odcieniem. W efekcie uzyskasz delikatny gradient. To da dobry obraz tego, jak Å›wiatÅ‚o oddziaÅ‚uje na elementy pierwszego i drugiego planu, a nawet pomiÄ™dzy warstwami sceny.

2.jpg
3a.jpg

3. Dodaj ciemne cienie padajÄ…ce od maÅ‚ych skaÅ‚ znajdujÄ…cych siÄ™ po bokach oraz na dole. Jak widzisz, nie majÄ… one jasnych refleksów, ponieważ Å›wiatÅ‚o w to miejsce już w zasadzie nie dociera.

4.jpg

4. Domaluj jasną. podłużną strugę. Światło przenikając przez duży obszar wody nadaje obiektom niebieskawy odcień. Dlatego na tym rysunku wszystko ma taki kolor.

5.jpg

5. Przejdź do warstwy numer 5. Dodamy na niej nieco tekstur. W tym celu użyj pÄ™dzla typu Charcoal Block.  Odcieniem niebieskiego jeszcze jaÅ›niejszym niż poprzednio, wykonaj na dnie oceanu kilka nieregularnych pociÄ…gnięć. Da to efekt osadu i kawaÅ‚ków piasków, na które pada Å›wiatÅ‚o.

6.jpg

6. Powtórz czynność ciemniejszym odcieniem.  Możesz także dodać wiÄ™cej cieni pod spodem tych drobnych skaÅ‚. 

7.jpg

7. Dodaj kolejne jasne refleksy, tym razem na bocznych skaÅ‚ach po prawej stronie oraz wzdÅ‚uż ciemniej otchÅ‚ani. Możesz zaznaczyć je również wokóÅ‚ strug, które zostaÅ‚y namalowane na poczÄ…tku, a także wzdÅ‚uż krawÄ™dzi skaÅ‚y.

8.jpg

8. Przejdź do warstwy 7. Powróć do zwykÅ‚ego, okgrÄ…gÅ‚ego pÄ™dzla. Kolor, którego użyjemy bÄ™dzie naprawdÄ™ jasny. Zaczniemy malować linie, pochodzÄ…ce z gÅ‚ównego źródÅ‚a Å›wiatÅ‚a. Zmniejsz krycie pÄ™dzla i namaluj pierwszÄ… i ostatniÄ… strugÄ™, a nastÄ™pnie w przestrzeni pomiÄ™dzy nimi - domaluj kolejne. 

9.jpg
10.jpg

9. PowiÄ™ksz pÄ™dzel i jeszcze bardziej zmniejsz jego krycie - ponownie spróbuj wypeÅ‚nić wolnÄ… przestrzeÅ„.  Niemal biaÅ‚ym kolorem dodaj też jaÅ›niejsze refleksy (mniej wiÄ™cej do poÅ‚owy wczeÅ›niejszych linii). 

11.jpg

10. Dużym pÄ™dzlem typu Soft Brush i ciemnym kolorem przejedź na dole rysunku. To zniweluje ostrość refleksów i sprawi, że wtopiÄ… siÄ™ one w tÅ‚o, co w efekcie da bardzo naturalny efekt. 

12.jpg

11. Użyj narzędzia do smużenia (Smudge Tool) i wygładź linie światła.

13.jpg

12. Możesz zaznaczyć caÅ‚y swój rysunek i dostosować saturacjÄ™ kolorów suwakiem. 

14.jpg

13. Na koniec prawie białym kolorem, dodaj kilka plam na najjaśniejszych odbiciach. Następnie rozmyj je narzędziem "Gaussian Blur".

15.jpg

Poprzedni tutorial "wewnętrzny blask"

Następny tutorial "lampa błyskowa"

bottom of page