top of page

1. ​Przejdź do warstwy numer 3, a tą pod nią oznacz jako "Select", aby nie wyjeżdżać poza linie bazowe. Wybierz pędzle typu "Round Brush". Zmniejsz przeźroczystość pędzla i zacznij wypełniać jaśniejszym kolorem kształt w miejscach, które wydają się najbardziej wypukłych i jakby kierujących się ku górze. Stopniuj zacienienie. 

1.jpg

2. Na następnej warstwie dodamy trochę oświetlenia. Możesz na chwilę zmniejszyć krycie niższej warstwy, aby lepiej zobaczyć ułożenie łusek. Podkreślimy niektóre z nich szarością, malując plamki. Zauważ, że same łuski krzyżują się ze sobą i owijają wokół kształtu obiektu. Takie ułożenie nie jest przypadkowe, więc spróbuj je podkreślić w miejscach, które najbardziej "łapią" światło. Sekretem w malowaniu takich łusek jest to, żeby nie malować wszystkich, tylko pojedyncze z nich, co przy okazji jest mniej czasochłonne i finalnie - bardziej realistyczne. 

2.jpg

3. Wróć na warstwę 3. Wyodrębnimy na niej sam kształt pojedynczych łusek, zaokrąglając ich rogi. Pamiętaj, żeby nie używać linii o jednej grubości. Krawędzie powinny w niektórych miejscach się zacierać. Pamiętaj jednak o zachowaniu ich ułożenia linearnego, aby rzędy łusek wciąż pozostały rzędami, a nie przypadkowymi obiektami. 

3.jpg

4. Ostatni krok wykonamy na warstwie 5. Wiąże się on z dodaniem bardzo jasnych refleksów światła na części łusek.  Nawet, jeśli nie pokryliśmy całego obiektu łuskami, tylko pozostawiliśmy kilka niemal czarnych, zacienionych miejsc - wciąż pzoostaje wrażenie, że one tam są. Niemal białym kolorem podkreśl najbardziej znaczące łuski. Krok ten wykonaj nie tylko na samych łuskach, ale też bardzo małych pędzlem pomiędzy nimi. Łuski są jakby rozciągnięte w miejscach, gdzie się krzyżują. Tym samym prześwituje przez nie skóra, która naturalnie jest czarna, dlatego należy delikatnie zmienić jej zabarwienie, malując małe kropki/kreski.  W ten sposób widać, że skóra nie znika po prostu w pustce. 

4.jpg
5.jpg

Poprzedni tutorial "kły"

Następny tutorial "skorupa"

bottom of page