top of page

1. ​Zaczynamy od warstwy numer 4.  Użyjemy pędzla typu Damp Brush, ponieważ tektura nie jest idealnie gładką teksturą. W tej warstwie kładziemy tylko kolory bazowe, czyli np. podstawowe oświetlenie, które wykonujemy po lewej stronie kartonu jasnym kolorem beżu. 

1.jpg


2. Po sąsiedniej, szerszej stronie, wypełnij karton nieco ciemniejszym kolorem. Podobnie otwarty bok po lewej stronie oraz jeszcze ciemniejszym kolorem — wnętrze kartonu. Otwarty prawy bok kartonu (jego krawędź) - wypełnij kolorem jasnym.

2.jpg

3. Przejdź do kolejnej warstwy (warstwa numer 5). Na niej dodamy trochę szczegółów. Przykładowo — pomiędzy dwoma arkuszami kartonu, które stanowią jego bok, znajduje się żeberkowa struktura, która nie jest specjalnie widoczna. Dlatego to wnętrze będzie ciemne, gdyż nie dociera tam zbyt wiele światła. Przejedź zatem brązowym pędzlem wzdłuż niektórych krawędzi. Drugi bok kartonu będzie nieco jaśniejszy, ale wciąż utrzymany w tonacji ciemnego brązu. Pobierz te próbki kolorów z referencji. Łącznie jest 5 ciemniejszych krawędzi.

3.jpg

4. Taki ciemniejszy kolor znajdzie się również w rogu kartonu oraz przy jego spodniej części. Jednak tam powstały cień musisz nieco zblendować, aby wyglądał bardziej naturalnie. 

4.jpg

5. Dodaj również jaśniejszy cień na szerokości kartonu w miejscu, gdzie jest odgięta górna krawędź, a następnie na lewym brzegu. 

5.jpg


6. Następnie wykonaj na kartonie kilka pociągnięć pędzlem, które stworzą swego rodzaju wgniecenia. Znajdą się one zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz kartonu.

6.jpg

7. Na następnej warstwie skupimy się na szczegółach, takich jak wykonanie warstwy żeberkowej na krawędzi kartonu. Potrzebujemy do tego pędzla typu Narinder Pencil. Wykonaj nim „szlaczki". 

7.jpg

8. Wróć do poprzedniego pędzla. Dodamy bardziej szczegółowe oświetlenie, które urzeczywistni wcześniej wykonane wgniecenia. Obok namalowanych kresek, w środku kartonu — dodaj jaśniejsze. To nada wgnieceniom efektu głębi. Możesz również tym samym kolorem przejechać po krawędzi z szerokości. 

8.jpg

9. Przejdź do przedostatniej warstwy. Na mniejszym kryciu wykonaj jasne refleksy. Są to swego rodzaju pozostałości po taśmie. 

9.jpg

10. Na ostatniej warstwie możesz na 100% kryciu i zmniejszonym rozmiarze pędzla wykonać jasne refleksy w tych samych, co wyżej miejscach. Taki zabieg powoduje, że widać marszczenia taśmy, która przecież nie zawsze leży idealnie gładko na powierzchni. Czasem się lekko zwija. Na końcu możesz całkowicie wyłączyć warstwę drugą ze szkicem, który może przebijać przez inne warstwy. 

11.jpg
12.jpg

Poprzedni tutorial "śluz"

Następny moduł "Elementy natury"

bottom of page