top of page

​Malowanie marmuru należy rozpocząć od wyboru wÅ‚aÅ›ciwego pÄ™dzla. JeÅ›li pracujesz w programie Procreate — odpowiednie narzÄ™dzie jest dostÄ™pne po wpisaniu "Marble" w bibliotece pÄ™dzli. JeÅ›li jednak nie masz do takowego dostÄ™pu — w internecie znajdziesz wiele darmowych źródeÅ‚, np. tutaj: https://www.brusheezy.com/free/marble. Wystarczy, że po pobraniu wypakujesz paczkÄ™ z wybranym pÄ™dzlem, a nastÄ™pnie otworzysz program, na którym pracujesz. PÄ™dzel powinien wgrać siÄ™ automatycznie, ale jeÅ›li tak siÄ™ nie staÅ‚o, zawsze możesz dodać go do biblioteki "rÄ™cznie". OczywiÅ›cie uzyskanie tekstury marmuru jest również możliwie przy użyciu zwykÅ‚ego pÄ™dzla, jednak bÄ™dzie to bardzo czasochÅ‚onny proces. 

​

1. Przejdź do warstwy numer 3. Wybierz jasnobrÄ…zowy pÄ™dzel. Powinien być dość duży. Zmieniaj kierunek malowania (marmur ma bardzo nieregularnÄ… powierzchniÄ™, jego tekstura jest dość chaotyczna) oraz nacisk pÄ™dzla, aby niektóre fragmenty byÅ‚y bardziej nasycone, inne mniej. Możesz nawet dodać kilka delikatnych pociÄ…gnięć bardziej bordowym kolorem. 

1.jpg

2. Przejdź do warstwy numer 5. Na niej dodamy trochÄ™ granatowego pÄ™dzlem typu Nikko Rull. Jest to pÄ™dzel szarpany, ale tak naprawdÄ™ możesz użyć dowolnego pÄ™dzla, który da efekt lekkiego blendowania kolorów. Ponownie pamiÄ™taj o sile nacisku/krycia oraz rysowaniu nieregularnych linii.

2.jpg

3. Przejdź do warstwy numer 6. Zaczniemy dodawać trochÄ™ wiÄ™cej czerwonawo-pomaraÅ„czowego koloru, trochÄ™ brÄ…zu. Chcemy wyeksponować niektóre z punktów w marmurze. Dlatego siÅ‚a nacisku i krycia bÄ™dzie osiÄ…gać prawie 100%. JeÅ›li czujesz, że coÅ› nie idzie po Twojej myÅ›li — użyj pÄ™dzla mieszajÄ…cego. Jednak pamiÄ™taj, że marmur ma fakturÄ™ organicznÄ…, wiÄ™c tak naprawdÄ™ może być bardzo zróżnicowana. 

3.jpg

4. Na warstwie numer 7 możesz dodać kilka refleksów w naturalnym odcieniu kamienia. Jednak możesz ten krok pominąć, gdyż różnica nie jest widoczna goÅ‚ym okiem.

4.jpg

5. Warstwa 10 to tzw. warstwa „multiple”, gdzie powstanie zdublowany cieÅ„. ZmieÅ„ oznaczenie tej warstwy na normal, aby podejrzeć kolor, który powinieneÅ› uchwycić. Jest fioletowo-różowy, liliowy. ZmieÅ„ pÄ™dzel na taki typu Soft Brush. Zacznij malować kolumnÄ™ tym kolorem po bokach oraz przy górze. 

5.jpg

6. Jak widzisz na rysunku referencyjnym, pojawia siÄ™ również ciemniejszy odcieÅ„ fioletu. UwzglÄ™dnij go także na swoim rysunku. NastÄ™pnie ponownie zmieÅ„ oznaczenie tej warstwy na Multiply (w polskiej wersji programu — Pomnóż). Zastosowanie tej metody da dużo bardziej naturalny efekt niż standardowe cieniowanie. 

6a.PNG

7. Przejdź do warstwy powyżej (8). ZmieÅ„ jej oznaczenie ze „screen/ekran” na normal, aby wyraźnie zobaczyć, co bÄ™dziemy na niej robić. Ponownie użyj pÄ™dzla typu Nikko.  Tymi dwoma odcieniami niebieskiego koloru, który widzisz na referencji, bÄ™dziemy robić oÅ›wietlenie. GÅ‚ównie przy ostrych krawÄ™dziach oraz na Å›rodku kolumny.

7.jpg

8. JeÅ›li efekt bÄ™dzie dla Ciebie zadowalajÄ…cy — przywróć oznaczenie warstwy z powrotem na screen/ekran.

8.PNG

9. Na warstwie 9 dodamy ciepÅ‚e, beżowe Å›wiatÅ‚o, które pochodzi z otoczenia. Upewnij siÄ™, że nie malujesz tego Å›wiatÅ‚a na cieniach. Znajdzie siÄ™ ono gÅ‚ównie na krawÄ™dziach oraz na bokach kolumny.

9.jpg

10. Następnie niemal białym odcieniem jeszcze bardziej podkreśl te krawędzie.

10.jpg

11. Ostatni krok to wykonanie pÄ™knięć. Przejdź do 11 warstwy.  Użyj pÄ™dzla typu Technical, który jest twardy, zmniejsz rozmiar. Jasnobeżowym kolorem namaluj kilka krzywych, nieregularnych, esowatych kresek. 

11.jpg

Poprzedni tutorial "lateks"

Następny tutorial "śluz"

bottom of page